امروز : پنج شنبه, 02 اسفند 1397

سفیر کشور افغانستان در ایران: ظرفیت علمی ایران برای تحصیل دانشجویان افغانی بسیار مناسب است

b_200_150_16777215_00_images_93_44555.jpg نصیراحمد نور سفیر کشور افغانستان در ایران گفت: ظرفیت علمی بسیار خوبی برای تحصیل دانشجویان افغانی در دانشگاههای ایران فراهم شده که به توسعه مراودات فرهنگی دو کشور کمک کرده است.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی :اولین همایش ملی فارغ التحصیلان  پناهنده  با حضور مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، مدیر کل نهاد ریاست جمهوری، رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا، سفیر افغانستان در ایران، استاندار قزوین، معاون سیاسی و امنیتی استاندار قزوین، ریئس دانشگاه امام خمینی(ه) و سایر مسئولان استانی در سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم انسانی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار شد.
نصیراحمد نور در این همایش گفت: اگر چه دو کشور افغانستان و ایران امروز در قالب دو ملت استقلال دارند اما پیوندهای تاریخی و فرهنگی عمیقی میان این دو ملت وجود دارد.
سفیر کشور افغانستان در ایران بیان کرد: پرورش و تقویت نیروهای انسانی یکی از علل اصلی ترقی و پیشرفت هر کشوری است چنانکه بسیاری از کشور های پیشرفته دنیا در حالی به سطوح عالی از پیشرفت و ترقی دست یافته اند که چندان از جهت برخورداری از منابع طبیعی غنی نبودند، نظیر کشور ژاپن اما با پرورش نیروی انسانی توانستند تبدیل به پیشرفته ترین کشورهای جهان شوند.
وی ادامه داد: در این بین جمهوری اسلامی ایران نیز علی رغم اینکه در طول سالهای اخیر با مشکلات و موانعی چون جنگ تحمیلی  و تحریم های بین المللی مواجه بوده اما شاهدیم که امروز این کشور داری اقتدار در عرصه های گوناگون از جمله در عرصه های علمی است.
نصیراحمد نور افزود: امروز اقتدار جمهوری اسلامی ایران به حدی است که دنیا را مجبور ساخته تا با این کشور به مذاکره بنشیند و امیدواریم که این مذاکرات به نتیجه های مثبت منتهی شود چرا در مجموع این فرآیند به سود منطقه و جهان است.
سفیر کشور افغانستان با اشاره به حضور دانشجویان افغانستانی در ایران گفت: مراودات میان دو کشور ایران و افغانستان در سطحی بسیار عمیق و رو به رشد قرار دارد و در این بین حضور گسترده دانشجویان افغانستانی در ایران همانگونه که سرمایه ای برای آینده کشور ما است نشانگر سرمایه های ایران در افغانستان نیز است.
نصیراحمد نور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دو کشور افغانستان و ایران مکمل یکدیگر هستند به ویژه ایران می تواند در بازسازی افغانستان نقش مهمی را ایفا کند و در همین راستا نیز تاکنون صدها شرکت ایرانی در افغانستان فعال بوده اند.
این مسئول دیپلماتیک با اشاره به وضعیت اتباع افغانستانی در ایران گفت: در شرایطی که برخی از کشورها از نیاز ما سوء استفاده می کنند و با آموختن انتحار به کودکان ما شهروندان افغانستانی را به قتل می رسانند و امکانات کشور را تخریب می کنند از جمهوری اسلامی ایران تشکر می کنیم.
وی بیان کرد: ما هرگز موافق ورود غیرقانونی به خاک ایران نیستیم و امیدواریم که مکانیسمی طراحی شود که طی آن تردد به خاک ایران مجاز و قانونی شود.
سفیر کشور افغانستان اظهار کرد: سرانجام روزی مهاجرین افغانستانی به کشور خود بازخواهند گشت و پس از بازگشت این مهاجران انبوه مناسبت میان دو کشور بیش از گذشته عمیق خواهد شد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید


آخرین اخبار

آمار بازدیدکنندگان

امروز67
دیروز538
این هفته1821
این ماه12005
مجموع907768

مرورگر: Unknown - Unknown پنج شنبه, 02 اسفند 1397