امروز : پنج شنبه, 02 اسفند 1397

آغاز ارائه خدمات توانبخشی به معلولین اتباع افغانی در یزد

شناسایی 100 معلول اتباع افغانی در استان

اولین دوره‌ی آموزش به تسهیلگران غیر ایرانی صبح روزچهارشنبه مورخ 25اردیبهشت در مرکز جامع آموزشی بهزیستی یزد،برگزارشد.

دراین طرح كه با همکاری سازمان بهزیستی، وزارت کشور و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان اجرا می‌شود.، به تعدادی از اتباع خارجی داوطلب و دارای مدارک تحصیلی معتبر، که به عنوان تسهیلگر ناميده مي شوند آموزش‌هایی را ارائه می‌کنند و این افراد پس از گذراندن آموزش‌ها و موفقیت در آزمون، به عنوان تسهیلگر به محلات اسکان اتباع خارجی اعزام و شناسایی و ارائه خدمت به معلولین غیر ایرانی را آغاز می‌کنند. در ابتدای مراسم جناب آقای مرشدی مسئول CBR سازمان بهزیستی کشور بيان داشت: این تسهیلگران باید در طول مدت اجرای برنامه که اواخر مهرماه به پایان می‌رسد 100 معلول را در محله هاي اجرای طرح شناسایی و به اداره کل بهزیستی استان یزد معرفی کنند

وی در خصوص فلسفه‌ی اجرای برنامه‌ی CBR گفت: بر اساس بررسی‌های جهانی، افراد معلول به دلیل انزوای ناشی از معلولیت، از امکانات اجتماعی محروم می‌مانند و برنامه‌ی توانبخشی مبتنی بر جامعه از سوی سازمان بهداشت جهانی، یونسکو و سازمان جهانی کار، برای ایجاد فرصت‌های برابر با افراد غیر معلول برای معلولین همه‌ی کشورها، طراحی و اجرا شده است.

در ادامه به این نکته اشاره نمود که سازمان بهزیستی بر اساس توافق‌نامه‌ی مذکور، معلولین شناسایی شده را برای مدت محدود و در طول اجرای این برنامه تحت پوشش خدماتی خود قرار می‌دهد.

وی تأکید کرد: تسهیلگران باید دقت کنند در شناسایی معلولین غیر ایرانی، افرادی را مورد توجه قرار دهند که تا کنون از هیچ‌یک از سازمان‌های خدماتی ایرانی و غیر ایرانی، خدمات دریافت نکرده باشند.

آقاي مرشدي همچنين در مورد دليل بكارگيري تسهیلگران غیر ایرانی برای اجرای این طرح گفت: دلیل این انتخاب آن است که افراد غیر ایرانی، ارتباط بهتری با هموطنان پناهنده یا مهاجر خود دارند و محل‌های اسکان و زندگی و امکانات آنها را بهتر می‌شناسند

سپس در ادامه آقاي سعادت بخش کارشناس پناهندگان اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی استان یزد اظهار داشت بر اساس توافق انجام شده بین سازمان بهزیستی، نماینده کمیساریای عالي سازمان ملل متحددرامورپناهندگان در ایران و اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، در این طرح در سال جاری 100 معلول شناسایی و خدمات توانبخشی به آنان ارائه می‌شود.

وي افزود افرادی که توسط اداره کل اتباع به عنوان واجدین شرایط شرکت در این دوره‌ی آموزشی شناسایی شده‌اند فقط در طول مدت شش ماهه‌ی اجرای طرح، با این برنامه همکاری دارند و پس از آن هیچ‌گونه تعهدی برای دولت یا سازمان‌های ایرانی برای بکارگیری آنان وجود ندارد.

آقاي سعادت بخش درادامه بيان داشت تنها معلولینی می‌توانند از خدمات این طرح استفاده کنند که کارت آمایش و یا مدارک معتبر هویتی داشته باشند.

همچنين در خصوص شروع كاراين افراد بيان داشت10 نفر به عنوان واجد شرایط تسهیلگری از بین اتباع خارجی استان انتخاب شده‌اندكه این افراد به مدت ۱۲ روز آموزش می‌بینند و5 نفر از طریق آزمون برگزیده و برای آغاز مرحله‌ی عملیاتی طرح، به محله هاي اسکان مهاجرین اعزام می‌شوند

کارشناس CBR سازمان بهزیستی کشور نیز در این مراسم گفت: در این دوره کتابچه ها‌ی آموزشی در اختیار تسهیلگران قرار می‌گیرد تا علاوه بر آموزش‌های حضوری، آنها را نیز مطالعه کنند.

وی افزود: آزمونی که در پایان دوره‌ی آموزشی برگزار می‌شود از محتویات کلاس‌های حضوری و کتابچه‌های آموزشی خواهد بود و کارت پایان دوره‌ی آموزشی سی‌بی‌آر به کسانی داده می‌شود که این آزمون را با موفقیت بگذرانند.

پس از پایان دوره‌ی دوازده روزه‌ی آموزش، یک روز برای بازدید میدانی تسهیلگران در نظر گرفته شده که از یکی از محله هاي اجرای طرح سی‌بی‌آر بازدید می‌کنند.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید


آخرین اخبار

آمار بازدیدکنندگان

امروز67
دیروز538
این هفته1821
این ماه12005
مجموع907768

مرورگر: Unknown - Unknown پنج شنبه, 02 اسفند 1397